Bezpečná cesta na dovolenou začíná prevencí

S probíhajícím létem a rozvolňováním opatření se opět obnovuje cestování v rámci Evropy i celého světa. K přípravě na dovolenou by měla patřit i zdravotní prevence, ať už pacient cestuje v tuzemsku, nebo do zahraničí. Zdravotní problémy na cestách většinou způsobují komplikace a mohou dovolenou narušit či dokonce předčasně ukončit.

Při cestování do zahraničí je důležitá znalost zdravotních rizik v dané oblasti a možnosti prevence.

Stupeň rizika se vyhodnocuje individuálně s ohledem na věk cestovatele, jeho zdravotní stav, délku pobytu, hygienickou úroveň cílové destinace, kvalitu využívaných ubytovacích služeb, stravovacích zařízení a dopravních prostředků. Je nutné zvážit i plánované aktivity a oblasti, které chce cestovatel navštívit. Důležité tipy pro cestovatele naleznete zde.

V zahraničí (ale i tuzemsku) se cestovatel setká s různými zdravotními nástrahami a nemocemi. Proti některým z nich se lze účinně bránit očkováním.

Očkovací plán pro cestovatele:V první řadě je dobré zkontrolovat očkování prováděná v rámci pravidelného očkování (záškrt, dětská obrna, spalničky…), včetně platnosti očkování proti tetanu. Mezi základní cestovní očkování patří také očkování proti žloutence typu A a B.

Pro cestování v rámci střední Evropy (včetně tuzemska) je důležitá prevence onemocnění přenášených klíšťaty. Mezi nejčastější onemocnění patří klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Určitou ochranu poskytují repelenty a vhodné oblečení. Proti klíštové encefalitidě je možné očkovat ve zrychleném schématu, takže pacient muže získat ochranu v relativně krátkém období.

Při trávení dovolené v tropickém podnebí přijde cestovatel do styku také s rozmanitými druhy hmyzu, které mohou přenášet různá onemocnění (malárie, dengue, chikungunya…). Základní prevencí je užívání repelentu, vhodného oblečení, případně moskytiér. Proti některým nemocem přenášenými hmyzem je možné se účinně chránit očkováním.

Každá země má své specifické podmínky a hygienické standardy. Při cestě do některých zemí s výskytem žluté zimnice může být vyžadováno potvrzení o prodělaném očkování.

Vzhledem k tomu, že pacienti často nepřicházejí k preventivnímu očkování s dostatečným časovým předstihem, je nutné většinou podat více očkovacích látek najednou. Dnešní vakcíny jsou málo reaktogenní, a proto je mnoho z nich možné při dodržení určitých podmínek vzájemně kombinovat.

Zkonzultujte se svými pacienty jejich zdravotní prevenci před dovolenou.